LPG to paliwo dobrze znane wielu Polakom

Z badania Ekobarometr 2024 realizowanego we współpracy z Polską Organizacją Gazu Płynnego (POGP) wynika, że z gazu płynnego LPG korzystało 41 proc. Polaków, w tym 49 proc. mieszkających na wsi, 37 proc. mieszkańców małych i średnich miast oraz 33 proc. mieszkańców metropolii.

Według cytowanych w materiale danych Eurostatu, na obszarach wiejskich mieszka 93 mln obywateli Unii oraz 13 mln Polaków. W 2022 r. dostęp do sieci gazowniczej miało 31 proc. mieszkańców wsi. Pozostali ogrzewają się nadal przede wszystkim paliwami stałymi. Dlatego właśnie na wsiach gaz płynny LPG zyskuje na popularności wśród właścicieli domów jednorodzinnych przy wymianie starego ogrzewania węglowego. Użytkownicy gazu płynnego, według badań Ekobarometru, wskazują na walory użytkowe: cenę paliwa, wygodę korzystania oraz atrakcyjną cenę montażu.

- Wydarzenia ostatnich lat - w tym kryzys energetyczny oraz rosnąca świadomość fatalnej jakości powietrza związanej z tzw. niską emisją - sprawiają, że wielu Polaków rozważa wymianę starej instalacji grzewczej na rozwiązanie wygodniejsze i bardziej bezpieczne. Korzystanie z węgla jest coraz droższe. Składają się na to koszty paliwa, leczenia schorzeń dróg oddechowych, a od 2027 r. także koszty emisji dwutlenku węgla. Te ostatnie będą najwyższe dla użytkowników starych pieców na węgiel, który jest najbardziej emisyjnym z paliw opałowych wykorzystywanych w Polsce - powiedział dyrektor generalny POGP Bartosz Kwiatkowski, cytowany w komunikacie.

Według danych Ekobarometr 2024 we współpracy z POGP ponad 43 proc. Polaków uznaje LPG za paliwo ekologiczne (48 proc. nie ma zdania), a ponad 50 proc. ocenia, że do poprawy jakości powietrza i ograniczenia smogu przyczynia się wymiana pieców węglowych na kotły gazowe. 61 proc. użytkowników gazu płynnego zgadza się, że gaz płynny LPG to dobre rozwiązanie dla obszarów, gdzie nie ma dostępu do gazociągów ani ogrzewania z sieci miejskiej.

Ponad 52 proc. Polaków uważa, że Unia Europejska powinna zapewnić, aby gaz płynny LPG był szeroko dostępny dla obywateli jak najdłużej.

Polecamy