Projekt ograniczenia obrotu paliwami stałymi
2025-01-21 14:30 | cdc24.plResort klimatu w propozycji nowelizacji ustawy o monitorowaniu i kontrolowaniu jakości paliw postuluje wprowadzenie m.in. zakazu obrotu paliwami stałymi o co najmniej 85 proc. zawartości węgla kamiennego oraz biopaliwami stałymi tj. biomasą z rolnictwa, dla których nie określono wymagań jakościowych.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaznaczyło, że projekt ustawy to kontynuacja prac związanych z wypełnieniem kamienia milowego dotyczącego norm jakości dla paliw stałych z biomasy ujętego w ramach reformy B1.1. Czyste powietrze i efektywność energetyczna Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).
Projektowane przepisy mają przyczynić się do osiągniecia, zaostrzonych w ramach przyjętej 14 października 2024 r. dyrektywy w sprawie jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy (AAQD), norm jakości powietrza. Wskazano, że poziom średnioroczny zostanie obniżony dla pyłu PM10 z 40 µg/m sześc. do 20 µg/m sześc. a dla pyłu PM2,5 z 25 - I faza/ 20 µg/m sześc. - II faza do 10 µg/m sześc. Nowelizacja przepisów jest też odpowiedzią na wyrok TSUE ws. zanieczyszczenia powietrza.
Ministerstwo poinformowało, że zostaną wprowadzone wymagania jakościowych dla nowej kategorii paliw definiowanych jako "biopaliwa stałe" i nastąpi objęcie takich paliw stałych aktualnie funkcjonującym systemem monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Jak podał resort, biopaliwa stałe będą musiały mieć świadectwa jakości.
Projektowane przepisy dotyczą też paliw stałych węglowych. Rozszerzają one zakaz wprowadzania do obrotu oraz obejmowania procedurą celną dopuszczenia do obrotu paliw stałych takich jak torf oraz węgiel kamienny, brykiety lub pelety zawierające co najmniej 85 proc. węgla kamiennego oraz produktów w postaci stałej otrzymywanych w procesie przeróbki termicznej węgla kamiennego lub węgla brunatnego, dla których nie określono wymagań jakościowych w rozporządzeniu w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych.
Więcej w kategorii
Polecamy