Olej opałowy
Propan grzewczy
Barometry cen portalu CDC24.pl – wiesz, kiedy kupować!
Nasze barometry pozwalają stwierdzić, kiedy ceny paliw grzewczych mogą zmienić się w korzystną stronę dla nabywców. Dzięki nim dowiesz się, kiedy najlepiej odezwać się do dostawcy i zamówić paliwa grzewcze, by optymalnie wykorzystać sytuację na rynku.
Czym jest barometr cenowy?
Barometry są narzędziem przygotowanym przez analityków rynku paliwowego portalu e-petrol.pl. Pozwalają one zobaczyć, jak zachowają się w najbliższym czasie ceny oleju opałowego i propanu do celów grzewczych. Podstawą do prognozowania zmian są zachowania notowań ropy naftowej i paliw, kursy walutowe oraz sytuację na polskim rynku. Na tej podstawie można stwierdzić, czy kupować, czy jeszcze poczekać.
Jak to działa?
Dla propanu podstawą do wyliczenia notowanie rynku hurtowego realizowanego trzy razy w tygodniu (poniedziałki, środy i czwartki), uwzględniające zarówno ceny gazu sprowadzanego terminalami granicy wschodniej RP, drogą morską i ze źródeł krajowych. Zmiany w segmencie hurtowym pozwalają oszacować kierunek zmian dla gazu sprzedawanego odbiorcom indywidualnym.
W przypadku oleju opałowego prognozowane są zmiany cenników hurtowych rafinerii. Barometr aktualizowany jest codziennie, w godzinach porannych, przez analityków rynku paliw portalu e-petrol.pl. Jego wskazanie odzwierciedla prognozowaną zmianę cennika hurtowego PKN Orlen, a wartości zmiany wyrażone są w procentach w odniesieniu do aktualnie obowiązującej ceny hurtowej oleju napędowego.
Na przykład: w poniedziałek barometr wskazuje, czy od wtorku olej napędowy w hurcie będzie drożeć, tanieć czy też ceny niewiele się zmienią. W piątek przed południem prognoza pokazuje przewidywane zmiany cen do poniedziałku włącznie.
Ta informacja pozwala zdecydować, czy dzwonić do sprzedawcy znalezionego w wyszukiwarce portalu CDC24.pl i zamawiać dostawę, czy też jeszcze poczekać, by zapłacić mniej.
Barometr pokazuje prognozę w prostej formie obrazkowej, więc od razu, na pierwszy rzut oka, widać, czy będzie taniej czy drożej.
Obszar wskazania barometru podzielony jest na trzy części. Środkowa część odpowiada za prognozowaną zmianę cennika w zakresie do +/- 10 zł za 1000 litrów. Obszar czerwony po prawej, oznacza większe podwyżki prognozowane w kolejnym dniu. Zielony obszar wskazania po lewej, to strefa istotnych obniżek cen oleju opałowego i propanu w sprzedaży hurtowej. Maksymalne wskazanie barometru oznacza prognozę zmiany ceny na poziomie +/- 10 proc. w odniesieniu do aktualnie obowiązujących cen.