Gazowa powietrzna pompa ciepła
2014-03-27 12:36 | cdc24.plGazowa pompa ciepła - Na pytania dotyczące jej efektywności, montażu i działania rewersyjnego odpowiada nasz ekspert, dyrektor firmy Gazuno, Piotr Langowski.
Od czego zależy efektywność powietrznej pompy ciepła?
Piotr Langowski: Pompy ciepła są urządzeniami, które pozwalają na transport ciepła z ośrodka o temperaturze niższej do ośrodka o temperaturze wyższej. Zasada ta pozwala na pozyskanie ciepła z powietrza atmosferycznego i wykorzystanie go do ogrzewania pomieszczeń. Obecnie budowane domy są tak projektowane, aby minimalizować zużycie energii w trakcie ich eksploatacji. W związku z tym istnieje zasadność wykorzystania powietrznych pomp ciepła do celów grzewczych. Ważnym jest fakt, iż pompy ciepła działają najefektywniej we współpracy z ogrzewaniem niskotemperaturowym, do którego można zaliczyć ogrzewanie podłogowe.
W jakim miejscu najlepiej umieścić jednostkę zewnętrzną?
P.L.:Ustawienie powietrznej pompy ciepła jest niezwykle istotne dla poprawnej eksploatacji urządzenia. Jej optymalne umiejscowienie jest określone przez wiele czynników. Ważny jest swobodny przepływ czystego powietrza oraz zachowanie odpowiedniej odległości pomiędzy urządzeniami. Przy montażu jednostek rewersyjnych (chłodzących latem) należy unikać nadmiernego nasłonecznienia urządzenia, ponieważ może to niekorzystnie wpłynąć na warunki chłodzenia w skraplaczu. Powietrzne pompy ciepła generują hałas na stosunkowo niskim poziomie, nie zaleca się jednak ich montażu w pobliżu takich pomieszczeń jak sypialnia czy pokój gościnny. Należy również zwrócić uwagę na inne czynniki, zarówno czysto praktyczne, jak ułatwienie serwisu, czy dogodność poprowadzenia instalacji, jak i subiektywne np. względy estetyczne. Warto pamiętać o bardzo dużych korzyściach płynących z zewnętrznego montażu jednostek GAHP. Umożliwia on nie tylko zaoszczędzenie miejsca w budynku, ale również obniża koszty inwestycyjne związane z budową kotłowni, czy komina.
Czy gazowa powietrzna pompa ciepła może zapewnić chłodzenie w ramach klimatyzacji?
P.L.: Powietrzna pompa ciepła w wersji rewersyjnej zapewnia dostarczanie ciepła do budynku w trakcie zimy i odbiór ciepła w okresie letnim. Istnieje możliwość włączenia jej w układ klimatyzacji, gdzie zapewni ciepło lub chłód służące do zmiany temperatury powietrza, które zasila nagrzewnicę znajdującą się wewnątrz budynku. Przy zastosowaniu systemu czterorurowego, rewersyjna pompa ciepła zapewnia zarówno grzanie, jak i chłodzenie różnych pomieszczeń w trybie jednoczesnym.
Powiązane publikacje
Więcej w kategorii
Poradniki
Polecamy
Pozostałe poradniki