Gdzie zamontować regulator pokojowy?
2015-11-26 10:33 | cdc24.plModernizuję instalację grzewczą. Zamiast starego kotła na węgiel będzie nowoczesny piec na ekogroszek, sterowany automatycznie, na podstawie regulatorów pokojowych. Mam jednak pytanie. Wnętrze mojego domu ma jednak charakter otwartej przestrzeni - gdzie więc w tym przypadku należałoby umieścić regulatory? Tomasz z Białegostoku
Regulator pokojowy współpracuje z instalacją centralnego ogrzewania, „informując” kocioł grzewczy o aktualnie panującej we wnętrzu temperaturze oraz potrzebach cieplnych użytkowników. Zamontujmy go w takim miejscu, które umożliwi optymalny odczyt danych, pozwalając jednocześnie na wygodną obsługę przez użytkowników.
Regulator pokojowy – mimo iż niewielki i nie rzucający się w oczu – ma ogromne znaczenie dla działania całego systemu. W istocie steruje on pracą całego układu, przekazując kotłowi komunikat: pracuj z większą lub mniejszą mocą. Do wyboru mamy bardzo proste urządzenia, dzięki którym ustawimy temperaturę dzienną i nocną oraz bardziej zaawansowane „gadżety”, poprzez które zaprogramujemy pracę pieca w danej godzinie, porze, dniu tygodnia, według zadanego scenariusza itd.
Kluczowe jest osiągnięcie takich parametrów pracy kotła, które pozwolą na utrzymanie optymalnej temperatury we wnętrzu przy możliwie najniższych wydatkach na ogrzewanie. W związku z czym informacje przekazywane z regulatora do kotła muszą być jak najbardziej rzetelne i wiarygodne. Urządzenie (urządzenia) montujemy w pomieszczeniach, w których przebywamy najczęściej, jak salon czy pokój dzienny. Uważajmy jednak na salony z kominkiem, wydzielane ciepło wpłynie bowiem na odczyty (regulator zarejestruje temperaturę jako bardzo wysoką, wyłączając piec, podczas gdy w niektórych partiach pomieszczenia może być dość chłodno); podobnie w przypadku narażenia na bezpośrednie działanie promieniowania słonecznego (naprzeciwko okna). Analogicznie: lokalizacja przy oknie lub bezpośrednio przy drzwiach również nie jest wskazana. Przechodzenie, ruch, przeciągi mogą wpłynąć na „odczuwaną” przez regulator temperaturę – układ będzie „myślał”, że w pomieszczeniu jest zimniej niż w rzeczywistości.
Regulatorów nie montujemy więc w miejscach, w których odczyty będą nieprecyzyjne. Kolejny wyznacznik „idealnego miejsca” to brak dostępu do urządzenia przez osoby niepowołane, głównie dzieci. Unikajmy instalacji na korytarzu wejściowym (pozostałe wchodzą w grę), na ścianach zewnętrznych (czyli zimnych), w zamkniętych miejscach o ograniczonym przepływie (za szafami lub zasłonami).
Gdzie zamontować regulatory? Na to pytanie nie można odpowiedzieć jednoznacznie, miejsce montażu ustalane jest indywidualnie. Możemy jednak dać parę wskazówek i uczulić, które z lokalizacji będą niewskazane.
Więcej w kategorii
Poradniki
Polecamy
Pozostałe poradniki