Vademecum
Najlepsze źródło wiedzy o paliwach grzewczych
Ogrzewanie
Gaz płynny
Olej opałowy
Pelet
Brykiet
Węgiel
Włącz myślenie - kWh z sieci vs kWh ze Słońca
Jaka jest zasadnicza różnica pomiędzy prądem (kWh) z sieci a ze Słońca? Ano taka, że energia elektryczna z sieci, w Polsce produkowana jest głównie z węgla. Zatem kosztuje i to coraz więcej.
2021-04-07
O czym trzeba pamiętać jeszcze przed pierwszymi mrozami?
Sezon grzewczy oznacza wzmożoną pracę serwisantów urządzeń grzewczych. Sprawdźmy, o czym trzeba pamiętać jeszcze przed pierwszymi mrozami.
2016-10-12
Wybierz mądrze - zaoszczędzisz
Wybór systemu ogrzewania to jedna z najważniejszych decyzji w procesie budowy domu. Gama dostępnych w tym zakresie rozwiązań jest bardzo szeroka, w związku z czym decyzja nie jest sprawą prostą.
2011-06-01
Ile dzisiaj kosztuje zbiornik przydomowy? Podliczamy koszty instalacji w 2024 roku
Przed trzema laty przygotowaliśmy dla Państwa kalkulację kosztów wykonania kompleksowej instalacji zbiornikowej na gaz płynny ze zbiornikiem naziemnym 2700 l. Zmieniające się jednak warunki rynkowe i koszty poszczególnych elementów skłoniły nas do przyjrzenia się tej sytuacji w obecnym momencie.
2024-04-11
Zbiornik przydomowy – ile to kosztowało w 2021 roku?
Wiele osób analizujących koszty ogrzewania domu obawia się kosztów instalacji zbiornika przydomowego na gaz. Czy tego typu inwestycja naprawdę jest kosztowna? Jak wyglądają koszty budowy i legalizacji zbiornika własnego? Warto przyjrzeć się tej kwestii bardziej drobiazgowo…
2021-03-22
Wymieniamy kocioł gazowy na nowy
Wymiana tradycyjnego kotła gazowego z otwartą komorą spalania na nowoczesny kocioł, np. kondensacyjny, to najprostszy sposób na zaoszczędzenie na ogrzewaniu. Musimy jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach.
2013-08-09
Parę słów o ogrzewaniu olejowym
O ogrzewaniu olejowym warto pomyśleć nie tylko w przypadku, gdy nie mamy dostępu do gazu. Nowoczesne kotły olejowe wyróżniają się wysoką efektywnością oraz bezawaryjną pracą.
2013-03-04
Co warto wiedzieć kupując kocioł na olej opałowy
Nowoczesne kotły na olej opałowy zapewniają wysoki komfort użytkowania. Są bezobsługowe i zautomatyzowane, dzięki czemu po uzupełnieniu zapasu paliwa można właściwie zapomnieć o obowiązkach związanych z ogrzewaniem. Najbardziej popularne są tradycyjne stojące kotły jednofunkcyjne.
2011-10-11
Olej opałowy – bezpieczny i łatwy w użytkowaniu
Wśród całej gamy produktów petrochemicznych bardzo istotną rolę odgrywają oleje opałowe. W swojej lekkiej odmianie są na wielką skalę wykorzystywane w ogrzewaniu budynków mieszkalnych i niewielkich obiektów gospodarczych. Ze względu na szereg korzyści paliwo to ma licznych zwolenników.
2011-06-10
Nagrzewnice na pellet – czy warto?
Choć dopiero zdobywają popularność, warto zdecydować się na system nadmuchowy z nagrzewnicą na pellet. Zapewnimy dzięki temu skuteczną wentylację, a także ogrzejemy dom - skutecznie i niedrogo.
2013-08-02
Zasilanie ogrzewania niskotemperaturowego - kocioł kondensacyjny i kocioł na biomasę
Instalacje ogrzewania niskotemperaturowego mogą skutecznie współpracować nie tylko z tradycyjnymi kotłami, ale również - z kotłami kondensacyjnymi oraz na biomasę. Wystarczy pamiętać o ustawieniach odpowiednich parametrów urządzenia oraz (najczęściej) o zbiorniku buforowym.
2013-03-15
Różnorodne zastosowania peletu drzewnego
Pelet drzewny to obecnie jeden z najpopularniejszych rodzajów paliw odnawialnych w Europie Zachodniej. Dynamiczny w ostatnich latach rozwój tego rynku jest m.in. efektem przyjęcia przez Unię Europejską polityki klimatycznej, której wytyczne zwiększają pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych. Również w Polsce popyt na ten produkt przyrasta w imponującym tempie, choć wiedza na jego temat nadal nie jest u nas powszechna. Faktem jest różnorodność zastosowań peletu drzewnego.
2012-04-12
Brykiet drzewny – nie tylko do kominków
Drewno jest materiałem opałowym często wykorzystywanym w Polsce do ogrzewania domu. Ciekawą alternatywą dla klasycznego drzewa kominkowego może być brykiet, którym można zastąpić lub uzupełniać spalanie także innych paliw stałych.
2012-05-04
Rozwój rynku biopaliw stałych
Rynek biopaliw, a zwłaszcza peletu rozwija się dynamicznie od kilku lat w całej Unii Europejskiej, za sprawą przyjętej polityki, zwiększającej udział energii ze źródeł odnawialnych. Obecnie prezydencję objęła Dania i obiecuje, że skoncentruje się właśnie na zagadnieniach związanych z zieloną energią.
2012-03-07
Niebezpieczny tlenek węgla
Nie posiada smaku, zapachu, barwy, nie szczypie w oczy i nie dusi w gardle - tlenek węgla zyskał nieprzychylne miano „cichego zabójcy”. Niestety, nie ma w tym krztyny przesady, a nieszczelna czy niesprawnie działająca instalacja ogrzewania stanowi poważne zagrożenie.
2013-05-06
Jak złej jakości węgiel może pogorszyć pracę kotła na paliwa stałe?
Posiadacze automatycznych kotłów retortowych z podajnikiem ślimakowym często są rozczarowani efektami działania zainstalowanych urządzeń. Reklamowane jako bardzo sprawne, wydajne i zarazem oszczędne źródła ciepła, w praktyce nie osiągają oczekiwanie wysokich parametrów. Z czego to wynika? Na pewno nie ze złej jakości kotłów, ale z braku dostatecznej wiedzy inwestorów na temat ich obsługi i konserwacji.
2012-12-20
Węgiel – jakość ma znaczenie
Węgiel, jako nośnik energii służący do ogrzewania domu, od lat cieszy się w Polsce dużą popularnością. Zawdzięcza ją w dużej mierze cenie, dzięki której ciepło uzyskiwane z węgla należy do najtańszych.
2012-07-02